Projektanci porcelany Chodzież
- swiatporcelany0
- 1 lut 2020
- 5 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 26 paź 2020
Serwis kawowy ,,Aldona” został zaprojektowany przez Józefa Września, pochodzi z Chodzieskich Zakładów Porcelany z 1960-1 roku. J.Wrzesień był projektantem form w chodzieskich Zakładach Porcelitu i Porcelany w latach 1958-65. Zorganizował w Zakładach Porcelitu ośrodek wzornictwa. Oprócz serwisu ,,Aldona” jest autorem serwisów do kawy ,,Iza” z 1959, ,,Elen’’ z 1963 roku. Prezentowany serwis ,,Aldona”, barwnie malowany techniką natrysku i złocenia, wpisuje się w ogólnoeuropejski nurt we wzornictwie przemysłowym zwanym New Look. W Polsce ten styl w sztuce użytkowej zwany był pikasami/pikasiakami. Nazwa pochodzi od artysty Pabla Picasso, twórcy abstrakcyjnego kierunku w sztuce zwanego kubizmem. Styl pikasów charakteryzowała zgeometryzowana forma, żywy kolor i sumaryczne dekoracje, najczęściej podkreślające budowę naczynia. ,,Nowoczesne” tendencje z Zachodu dotarły do Polski na krótko przed czasami politycznej "odwilży" 1956 roku. Już w 1950 r w Warszawie został powołany przez Wandę Telakowską Instytut Wzornictwa Przemysłowego, (wcześniejsze Biuro Nadzoru Estetyki Produkcji, którego była dyrektorem), złożony z artystów i pedagogów. Realizowany tam program miał na celu kształcenie i przystosowanie polskich twórców do współpracy z przemysłem i producentami seryjnych przedmiotów, mając na uwadze potrzeby estetyczne i ergonomiczne użytkowników. Nowa forma wyrobów była odpowiedzią na mało gustowne, zdaniem wielu bibeloty ,,zdobiące” prl-owskie mieszkania. Oprócz projektów ceramiki stołowej, powstawały figurki o uproszczonych kształtach, projektowane przez artystów z IWP, (wytwarzane głównie w Zakładach Porcelany w Ćmielowie) oraz dekoracyjne talerze/patery, stanowiące niejako substytut nowoczesnego malarstwa. Fason ,,Aldona” był produkowany w Chodzieży w kilkunastu przynajmniej malaturach, projektowany m.in. przez Alfreda Aszkiełowicza i Adama Grabowskiego. Obszerny temat jakim są pikasy będziemy kontynuować w kolejnych postach.
W latach 1952-58 studiował na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu. Dyplom otrzymał w 1958 roku w pracowani R. Krzywca. W latach 1958-65 projektant form w Zakładach Porcelitu i Porcelany w Chodzieży. Autor cieszących się popularnością w latach 60. serwisów: "Iza", "Aldona", "Ellen". W Latach 1966-74 związany z Hutą Opakowań Szklanych w Antoninku, gdzie zajmował się projektowaniem dekoracji sitodrukowych. W latach 1974-95 pracował jako nauczyciel rysunku technicznego i podstaw konstrukcji w Technikum Samochodowym w Poznaniu. W latach 70. był współorganizatorem pracowni ceramicznej przy poznańskim BWA "Arsenał".
Dziś projektantka między innymi serwisu Prometeusz Pani Danuta Duszniak (ur. 1926, Lwów) Studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie w pracowni W. Golakowskiej i J. Kotarbińskiej. Pracowała jako projektantka w Zakładzie Ceramiki i Szkła IWP w Warszawie w latach 1953-1968. Stworzyła takie projekty jak: wazony "Rock and Roll", "Pień", serwisy do kawy "Prometeusz", "Koko". Przygotowywała także projekty rozbudowanych kompletów naczyń dla zakładów gastronomicznych i hoteli, zestaw naczyń dla Polskiej Żeglugi Morskiej, zestawy naczyń i sztućców dla sanatoriów, naczynia dla osób niepełnosprawnych. Współpracowała z Cepelią przy projektowaniu odzieży. Pełniła funkcję kierownika artystycznego Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego "Kanon" w Warszawie w latach 1970-1982. Publikowala na łamach branżowego pisma "Szkło i Ceramika".
Baczkowska
Iwona
Ur. 1940 w Koronowie. W latach 1959-1965 studiowała na Wydziale Cera-
miki PWSSP we Wrocławiu (dyplom 1965, pracownia J. Kotarbińskiej).
W latach 1965-68 pracowała w ZPS „Chodzież” w Chodzieży; w latach
1968-2000 pedagog w chodzieskiej Zasadniczej Szkole Ceramicznej. Au-
torka serwisów: „Debiut” (1965) i „Feliks” (ok. 1968).
Jędrasiak Henryk
Ur. 1916 w Warszawie, zm. 2002 w Warszawie. W latach 1938-1939
studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, w latach
1946-1950 na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie (dyplom 1953, praco-
wnia T. Breyera). W latach 1955-1964 projektant w Zakładzie Ceramiki
i Szkła IWP w Warszawie. Opracował ok. 24 wzorów kameralnej rzeźby
ceramicznej (do najpopularniejszych modeli należą m.in.: „Sudanka”,
„Seksbomba”, „Ryba skalar”, „Nosorożec”), a także form galanteryjnych,
m.in. wazonów wieloramiennych. Zajmował się również rzeźbą pomnikową, autor m.in.: fontanny
przy Pałacu Kultury i Nauki, pomników nagrobnych K. I. Gałczyńskiego i J. Tuwima na warsza-
wskich Powązkach.
Orthwein Hanna
Ur. 1916 w Warszawie, zm. 1968 w Warszawie. W latach 1935-1937
pobierała nauki w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa
w Warszawie, następnie uczęszczała do Szkoły Sztuk Pięknych Blanki
Mercere w Warszawie (1937-1939). W latach 1948-1951 studiowała
w warszawskiej WSSP (później ASP) w pracowni ceramiki prof. Julii
Kotarbińskiej. W latach 1956-1966 projektantka w Zakładzie Ceramiki
i Szkła IWP w Warszawie. Autorka kolekcji wzorów kameralnej rzeźby
ceramicznej (ok. 33 modeli), m.in.: „Para pingwinów”, „Gibbon”, „Murzyn”.
Pranke Józef
Ur. 1931 w Warkowiczach na Wołyniu, zm. 2002 w Chodzieży. Absol-
went Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu
(dyplom 1955). Całe zawodowe życie (1957-1996) związany z fabryką por-
celany w Chodzieży. W latach 50. i 60. pełnił funkcję kierownika Ośrodka
Wzorcującego. Projektował dekoracje w technice sitodrukowej, stemplowej
i ręcznego malowania. Projektował także formy naczyniowe, jest autorem
fasonu „Kamelia” (1986).
Renkowski Eugeniusz
Ur. 1936. Absolwent PWSSP w Gdańsku (1960). W latach 1960-1971 pro-
jektant form w Zakładach Porcelany i Porcelitu w Chodzieży. Autor m.in.:
fasonów „Karol”, „Stolica”, „Lech”, „Lara”, „Roman”. W latach 70. pracował
w Centrali Handlu Zagranicznego „Minex”.
BACZKOWSKA Iwona (ur. 1940 w Koronowo)
1959 - 65 studia na Wydziale Ceramiki PWSSP we Wrocławiu
1965 - dyplom w pracowni J. Kotarbińskiej.
1965 - 68 praca w ZPS Chodzież w Chodzieży.
1968 - 2000 pedagog w chodzieskiej Zasadniczej Szkole Ceramicznej.
Autorka serwisów: Debiut (1965) i Feliks (1968)
Alicja Podgórska Birkner Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego (dyplom z nauczania początkowego), i wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z ceramiki unikatowej oraz projektowania ceramiki przemysłowej). Zajmuje się rzeźba, malarstwem i projektowaniem. Rzeźby często o dużej wielkości (do 170 cm) tworzy głównie w kamionce gruboszamotowej a krótkie autorskie serie powstają z Toskańskiej terakoty. Jej sposób projektowania jest wynikiem rzeźbiarskiego myślenia oraz maksymalnego skoncentrowania się na zmysłowości i haptycznosci przeznaczonego do codziennego użytku przedmiotu. Pierwsze projekty (nie licząc dyplomowego zestawu do kawy i herbaty i krótkich posiłków dla gastronomii, powstałego w 1988 roku i prezentowanego na wystawie najlepszych dyplomów w warszawskiej "Zachęcie" a zrealizowanego w chodzieskiej porcelanie), powstały w roku 2000 w barwionym tlenkami, pastelowo - barwnym porcelicie. Filiżanka z wypływającym z czerepu uchwycie a nie jak to dotąd praktykowano - doklejanym, podobnie powyciągane uchwyty miseczek a małe filiżanki do esspresso, bez uchwytu. Forma w realizowanym projekcie powinna mieć znamiona ponadczasowości, i tylko taka jest w stanie przetrwać. Odejście od zdefiniowanego talerza na zupę a zastąpienie go miseczka, z której można jeść zupę ale również podać sałatkę owocowa lub używać jako pojemnika na orzechy etc. Dzięki naturalnie wpasowującemu się do reki wypływającego z miseczki uchwytowi, daje możliwość użytkowania na przyjęciach na "stojąco". A płaski nieobrotowy talerz, z muldą na sos albo małą przystawkę, otwiera nowe dla użytkownika możliwości wykorzystania. Zrealizowany i wdrożony w następnych latach kolejny projekt zestaw "Future", dla chodzieskiej fabryki, jest wyrazem jej filozofii designu. Od 1988 roku mieszka i tworzy w Monachium. Brała udział w wielu wystawach rzeźby i designu (miedzy innymi Design Parcour w Muzeum Narodowym w Monachium oraz wielokrotnie w Galerii Sztuki Użytkowej w Monachium). Kilkakrotnie prezentowała swoje prace na Międzynarodowych Targach Tendence we Frankfurcie i IHM Monachium a także "Mostra" we Florencji. Wielokrotnie również uczestniczyła w plenerach rzeźby i ceramiki w Niemczech i Polsce (Porcelana Inaczej - Walbrzych, Boleslawiec, Zduny, Kolo) Miała również wystawy w polskich galeriach, W 2004 w Galerii Opera w Zamku Ujazdowskich i 2006 w Galerii BB we Wrocławiu Nagrody i wyróżnienia : 1998- Zloty Medal, Bayerischer Staatspreis na Międzynarodowych Targach IHM w Monachium 2001- Wyróżnienie "Forma 2001" na Międzynarodowych Targach "Tendence" we Frankfurcie 2012- Nagroda Roku 2012 Miasta Ismaning za osiągnięcia w dziedzinie kultury . Prace w kolekcjach prywatnych w Tokio, Londynie i Nowym Jorku, Moskwie i Monachium i Florencji oraz Państwowych Muzeach we Wrocławiu, Bolesławcu, Wałbrzychu, oraz kolekcji World Ceramic Exposition Foundation - Korea Poludniowa.



Comments